Publiczna Szkoła Podstawowa w Naroku

AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA

DLA RODZICÓW

PROGRAMY EDUKACYJNE

GRONO PEDAGOGICZNE

ORGANIZACJE_SZKOLNE

O SZKOLE

eTWINNING

ARCHIWUM 2015/16

ARCHIWUM 2014/15

ARCHIWUM 2013/14

ARCHIWUM 2012/13

ARCHIWUM 2011/12

ARCHIWUM 2010/11

Podręczniki na rok szkolny 2016/17

Ostatnie zmiany

2016-08-30

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Naroku

ADRES: Narok, ul. Szkolna 19; 49-120 Dąbrowa

Tel. (077) 464 20 02, e-mail:szkolanarok@op.pl

STATUT SZKOŁY
ORGANIZACJA ROKU SZKOLNEGO 2015-16
HARMONOGRAM IMPREZ I UROCZYSTOŚCI

REKRUTACJA

WAŻNE LINKI:

MEN

Kuratorium Oświaty

OKE

Gmina Dąbrowa

MODN

WOM

WODIP

Realizowane projekty:

 

Aktualności  2015/2016

 

Podręczniki na rok szkolny 2016/17


„Szkoła to najpiękniejszy ogród,

w którym wzrastają i odfruwają

motyle – uczniowie”.

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

Zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań, podziękowań i pożegnań. Dla dziewięciu uczniów klasy VI odchodzących ze szkoły podstawowej do gimnazjum to czas wspomnień przeżytych chwil. Pod kierunkiem wychowawcy Marii Sikory pożegnali się ze szkołą tym razem na wesoło, wspominając najciekawsze oraz śmieszne momenty przeżyte w szkole. W części oficjalnej szóstoklasiści złożyli ślubowanie i otrzymali świadectwa ukończenia szkoły, stając się jej absolwentami.

Pan dyrektor zabierając głos szczególne słowa uznania skierował do nauczycieli, dziękując za wielkie zaangażowanie i ogrom pracy włożony w trud nauczania i wychowania uczniów.

Na apelu zostali nagrodzeni również ci uczniowie klas I-V, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i wyróżnili się wzorowym zachowaniem.

Pogodny nastrój, który zapanował na uroczystości zakończenia roku szkolnego 2015/16 z pewnością przeniesie się na czas wakacyjny. Wszystkim życzymy udanego wypoczynku, wspaniałej pogody i niezapomnianych wrażeń, a także ochoczego powrotu do szkoły.

Galeria zdjęć


Stypendia

23 czerwca Wójt Gminy Dąbrowa Marek Leja wraz z Dyrektorem GZEASiP Januszem Staszowskim przybyli do naszej szkoły, aby wręczyć stypendia za wysokie wyniki w nauce oraz wybitne osiągnięcia sportowe. W naszej szkole ośmioro uczniów otrzymało stypendia naukowe oraz jedna uczennica - sportowe. Wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w przyszłym roku.

Galeria zdjęć


Ognisko klasy I

Pierwszaki były w środę na ognisku klasowym u Państwa Gołębickich. Piekły pyszne kiełbaski i jadły słodkości przygotowane przez Panią Ewę. Jednak najciekawszym zajęciem dla chłopców była gra w piłkę nożną na podwórku przy domu. Bardzo byli zaangażowani w tę grę ponieważ jedynym powodem przerw była potrzeba nawodnienia się. Chłopcy znaleźli jedynie chwilę czasu na to, by pobawić się klockami Fabiana.

Dziękujemy serdecznie Pani Ewie Gołębickiej za sympatyczną atmosferę i gościnność!

Wychowawca Ewa Jarzyna

Galeria zdjęć


OGNISKO KLASY V

Przed końcem roku szkolnego klasa V wybrała się na wspólne ognisko, które odbyło się u Państwa Niemczyk. Pogoda była piękna, a dzieci bardzo się cieszyły, że mogły razem spędzić czas. Oprócz tradycyjnego pieczenia kiełbasek nie mogło zabraknąć gier i zabaw. Największą atrakcją okazała się karuzela, do której cały czas ustawiała się kolejka chętnych. Dzieci były bardzo zadowolone i wracały do szkoły w doskonałych humorach.

Bardzo dziękujemy Państwu Niemczyk za zorganizowanie ogniska i poczęstunku dla dzieci oraz za mile spędzony czas.

A. Chojnacka


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

16 czerwca przeprowadzone zostały w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego oraz głosowanie na opiekuna Samorządu Uczniowskiego oraz Rzecznika Praw Ucznia.

Poprzedzone były one kampanią wyborczą, w trakcie której każdy kandydat mógł zaprezentować swój program. Uprawnionymi do głosowania byli wszyscy uczniowie klas I-V. Karty głosowania wrzucano do prawdziwej biało – czerwonej urny.

W skład komisji wyborczej weszli uczniowie klasy VI : Marta Angel, Julia Szenfelder, Dominik Wieczorek i Piotr Moschner. Nauczycielem nadzorującym przebieg wyborów był opiekun Samorządu Uczniowskiego Pani Maria Sikora.

Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego i Regulaminem Wyborów w skład samorządu weszło sześć osób o największej liczbie głosów. Są nimi : Izabela Buhl, Julia Krause, Kamil Pasternak, Natalia Szdzuy, Amelia Moszner i Izabela Łupak..

Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2016/2017 została Izabela Buhl, Rzecznikiem Praw Ucznia będzie Pani Grażyna Frejus, a opiekunem SU kolejny raz została wybrana Pani Maria Sikora.

Maria Sikora

Galeria zdjęć


Zwycięzcy Szkolnego Konkursu Językowego Mistrz Misia Theo

Uczniowie klas I-III kolejny już raz brali udział w Szkolnym Konkursie Języka Niemieckiego „ Mistrz Misia Theo”. Celem konkursu jest wykazanie się umiejętnościami posługiwania się językiem niemieckim w codziennych sytuacjach oraz znajomością świata bohatera podręcznika do nauki języka niemieckiego Misia Theo. W tym roku dodatkowo brano pod uwagę aktywność uczniów w projekcie „Książka moich marzeń”, gdzie na przykładzie opowiadania Janoscha „Wie sch?n ist Panama'' realizowano ciekawe zadania projektowe. Mali mistrzowie językowi zostali nagrodzeni dyplomami i pamiątkowymi upominkami.

Maria Sikora

Galeria zdjęć


Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy „OLIMPUS”

W kwietniu chętni uczniowie klas IV-VI przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego z języka niemieckiego, języka polskiego i matematyki „OLIMPUS", którego wyniki ogłoszono dopiero w czerwcu. Wśród ogólnopolskich laureatów konkursu języka niemieckiego znalazło się dwóch uczniów: Tomasz Pek z klasy IV, Małgorzata Komor z klasy V, z języka polskiego jedna uczennica klasy VI: Marta Angel.

Na apelu podsumowującym rok szkolny 2015/2016 laureaci i uczestnicy konkursu odebrali z rąk dyrektora oraz nauczycieli przedmiotów dyplomy i nagrody. Jesteśmy dumni z sukcesów naszych uczniów, z ich zaangażowania w przygotowanie się do udziału w ogólnopolskich konkursach. Liczymy na kolejne sukcesy w następnym roku szkolnym.

M. Sikora, B. Angel

Galeria zdjęć


AKCJA CHARYTATYWNA SK PCK „GORĄCZKA ZŁOTA”

W roku szkolnym 2015/16 nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do akcji „Gorączka Złota” organizowanej przez Zarząd Rejonowy PCK w Opolu.

Akcja polegała na zbiórce złotych monet o nominałach 1, 2 i 5 groszowych.

Kwota zebrana podczas akcji przeznaczona będzie na dożywianie dzieci oraz dofinansowanie wypoczynku letniego.

„Gorączka Złota oprócz pozyskania środków finansowych na pomoc dzieciom, ma także społeczny wymiar. Podczas akcji promowana jest idea wolontariatu – bezinteresownej pomocy innym.

W tegorocznej akcji „Gorączka Złota” wzięły udział cztery klasy z naszej szkoły: pierwsza, druga, trzecia i piąta. Udało nam się zebrać 15 kg 42 dag „złotych” monet.

W ramach akcji prowadzony był konkurs na Największego Zbieracza Złota.

Zwyciężyła klasa pierwsza, zebrała największą ilość monet w przeliczeniu na jednego ucznia.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji.


WYCIECZKA KLAS I-III DO KRASIEJOWA

 

We wtorek 14 czerwca 2016 r. uczniowie z klas I-III  pojechali na wycieczkę do Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. Celem wycieczki było zwiedzanie pawilonu paleontologicznego i JuraParku, poznanie prehistorycznego świata dinozaurów, dostrzeżenie zmienności gatunków, a także wspólna integracja dzieci.

Zwiedzanie Parku zaczęliśmy od niezwykłej atrakcji, jaką jest Tunel Czasu. Wszystkie dzieci zostały zaproszone na pokład kapsuły czasu, która zabierała nas w niezwykłą, interaktywną podróż poprzez dzieje naszej planety.

Po pełnej wrażeń podróży w Tunelu Czasu, rozpoczęliśmy spacer po ścieżce edukacyjnej. Wzdłuż trasy rozmieszczono rekonstrukcje ponad dwustu dinozaurów oraz liczne plansze przedstawiające środowiska roślinne.

Następnym etapem wycieczki było zwiedzanie Pawilonu Paleontologicznego, w którym zabezpieczono największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów. Można je oglądać przez oszkloną podłogę. Niesamowite wrażenie zrobiło na nas Prehistoryczne Oceanarium. Tam podziwialiśmy gatunki żyjące tysiące lat temu.

Na zakończenie wycieczki aktywnie spędziliśmy czas w parku rozrywki i na placu zabaw. Każdy mógł także zakupić ciekawe pamiątki z tego miejsca. Dzieci wróciły z wycieczki pełne wrażeń i miłych wspomnień.

Joanna Jakubiak

Galeria zdjęć


 

Od ziarenka do bochenka

W piątek 10 czerwca uczniowie klas IV-VI z opiekunami wybrali się na wycieczkę rowerową do Skansenu w Bierkowicach, gdzie oprócz zwiedzania muzeum brali udział w lekcji na temat „Od ziarenka do bochenka”. Celem lekcji było omówienie roli chleba w życiu człowieka, zapoznanie ze zwyczajami związanymi z wypiekiem chleba oraz pokazanie miejsca chleba w literaturze ludowej i przysłowiach. Uczniowie poznali sposoby mielenia zboża dawniej i dziś. Dodatkowym elementem lekcji był poczęstunek świeżo upieczonym chlebem. Uczniowie dowiedzieli się również o tym, gdzie najwcześniej zaczęto uprawiać zboże i wytwarzać mąkę, co to jest zakwas, jak tradycyjnie wypieka się chleb i co to jest pieczywo obrzędowe. Mieli też możliwość uformowania własnej bułeczki, która następnie została upieczona w starym węglowym piecu.

                                                                                                  M. Sikora

Galeria zdjęć


Festyn Rodzinny

5 czerwca społeczność szkolna bawiła się na dorocznym „ Festynie Rodzinnym”, który organizowany jest z okazji „Dnia Matki” i „Dnia Dziecka”. W tym roku mieszkańcy Naroka, Niewodnik i Skarbiszowa mogli podziwiać m.in. występy artystyczne uczniów, występy mażoretek, pokazy strażackie i ratownictwa medycznego, a także realizowane w szkole projekty: ,,Matematyka na faktach" oraz ,,Woda to życie".

Impreza była też okazją do zorganizowania „Dnia Otwartego Szkoły”. Można było zwiedzać szkołę i wystawy przygotowane przez nauczycieli oraz uczniów. Z kolei przyszłoroczni pierwszoklasiści obejrzeli swoją klasę i spotkali się ze swoją przyszłą wychowawczynią.

Dyrektor szkoły Przemysław Gajos podziękował rodzicom i przedstawicielom organizacji lokalnych za pomoc okazywaną szkole w bieżącym roku szkolnym, wręczając im pamiątkowe dyplomy.

Galeria zdjęć


Matematyczne Wędrówki

3 czerwca 2016 roku odbyła się XI edycja międzyszkolnego konkursu dla uczniów klas IV i V szkół podstawowych „Matematyczne Wędrówki”. Wzięło w nim udział 17 drużyn ze szkół podstawowych z powiatu opolskiego, brzeskiego i krapkowickiego. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Julia Krause z klasy V i Tomasz Pek z klasy IV. Wprawdzie, nie udało się stanąć na podjum, ale uczniowie popisali się ogromną wiedzą i umiejętnościami. Różnorodność zadań konkursowych dostarczyła wielu wrażeń i niezapomniamych chwil, gwarantując świetną zabawę.

Bogumiła Angel

Galeria zdjęć


MISTRZ AKTORSKIEGO CZYTANIA

Etap gminny Konkursu Aktorskiego Czytania odbył się 17 maja 2016r. roku w PSP w Sławicach. Podczas imprezy wspaniale przygotowanej przez organizatorów, uczniowie ze wszystkich szkół gminy Dąbrowa walczyli o tytuł Mistrza Aktorskiego Czytania.

Tytuł Mistrza w kategorii Klas VI Gminnego Konkursu Aktorskiego czytania zdobyła nasza uczennica Marta Angel , natomiast wyróżnienia otrzymały Paulina Kijowska i Oliwia Młyńczak.

Iwona Adam

Galeria zdjęć


DZIEŃ CZYTELNICZY

16 maja 2016 odbył się w naszej szkole dzień czytelniczy. Zapoczątkował go szkolny etap Konkursu Aktorskiego Czytania, w czasie którego uczniowie klasy II i III , a potem klas IV– VI w sposób aktorski przeczytali wybrane przez siebie fragmenty książek. Celem konkursu było propagowanie czytelnictwa, a także wyzwalanie ekspresji twórczej wśród uczniów, którzy doskonale przygotowali swój aktorski występ. Jury miało duży problem z wyłonieniem laureatów, którzy wywalczyli udział w etapie gminnym aktorskiego czytania, odbywającym się dzień później w PSP w Sławicach.

Laureatami zostawali:

Klasa II – Oliwia Młyńczak

Klasa III – Rafał Faryniarz

Klasa IV – Tomasz Pek

Klasa V- Paulina Kijowska

Klasa VI – Marta Angel.

Po wielu emocjach związanych z konkursem nadszedł czas na dobrą zabawę, którą zapewnili uczniowie klasy IV i VI wystawiając przedstawienie „Współczesny Kopciuszek”. Organizatorami imprezy były panie Iwona Adam i Grażyna Frejus.

Iwona Adam

Galeria zdjęć


Kangur Matematyczny

W maju otrzymaliśmy wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur, który odbył się 17 marca br. W konkursie więło udział 15 uczniów naszej szkoły z klas II - VI. Jest nam bardzo miło, gdyż nasi uczniowie doskonale radzą sobie z testami wykraczającymi poza poziom wymagań w danej klasie. Dwoje uczniów: Wojciech Podgórski z klasy II oraz Marta Angel z klasy VI otrzymało wyróżnienie.

Galeria zdjęć


Sukcesy artystyczne

6 maja br. uczennice naszej szkoły: Joanna Leszczyńska (kl. III) i Paulina Kijowska (kl. V) miały okazję uczestniczyć w XVII Wojewódzkim Festiwalu Artystycznym „Liść Dębu” w Dąbrowie. Dziewczynki prezentowały się w kategorii soliści SP. Uczennice zostały przygotowane do konkursu przez opiekuna chóru p. Małgorzatę Litwiniec. Występ zakończył się sukcesem dla Joanny Leszczyńskiej, która otrzymała wyróżnienie w kat. kl. I-III.

Ponadto, Joasia wzięła udział w XI Festiwalu Piosenki Wartościowej „Szukałem Was” w Szymiszowie. Utworami „Czar ogniska„ oraz „Taniec w deszczu” wyśpiewała wyróżnienie, a wyjątkowym wyrazem artystycznym zdobyła ogromny aplauz publiczności.                                                                                                 

Małgorzata Litwiniec


WITAJ MAJ, TRZECI MAJ!

W dniu 4.05.2016 w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy podpisania Konstytucji 3 Maja. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy V, którzy znakomicie odegrali swoje role i przypomnieli pozostałym uczniom nie tylko fragment historii Polski, ale również rolę i znaczenie takich słów jak: Patriotyzm czy Ojczyzna. W trakcie przedstawienia pojawiły się takie pieśni patriotyczne jak: „ Mazurek trzeciego maja’’ oraz „ Jak długo w sercach naszych”. Ostatniej pieśni towarzyszył akompaniament skrzypcowy w wykonaniu Pauliny Kijowskiej.

Agnieszka Chojnacka, Małgorzata Litwiniec

Galeria zdjęć


VI Międzyszkolny Konkurs Poezji Religijnej w PSP w Naroku

VI Międzyszkolny Konkurs Poezji Religijnej odbył się w naszej Szkole 29. kwietnia br. Przebiegał pod hasłem: „Jan Paweł II – Sługa Miłosierdzia”. Konkurs był jednocześnie upamiętnieniem rocznicy kanonizacji patrona szkoły- św. Jana Pawła II. Cel konkursu to popularyzacja poezji religijnej, doskonalenie umiejętności recytatorskich i rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji.

Na konkurs wraz z opiekunami, przyjechali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej z Dobrzenia Wielkiego, Sławic i Zespołu Szkono-Przedszkolnego z Boguszyc. Wraz z uczniami gospodarza Konkursu, do recytacji przystąpiło 12 uczniów. Przesłuchanie uczestników konkursu poprzedził występ uczennicy kl. V Publicznej Szkoły Podstawowej z Naroka Pauliny Kijowskiej, która na skrzypcach zagrała utwór pt. „Hopak” Modesta Musorgskiego.

Recytacji utworów św. Jana Pawła II oraz wierszy o św. Janie Pawle II, przysłuchiwało się jury w składzie: Gabriela Grzesik, Gizela Przybyła i Erwin Marsolek. Po zakończeniu jury udało się na naradę, a pozostali uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek.

Osoby nagrodzone za najlepszą recytację to:

I miejsce- Emilia Paluch, Dobrzeń Wielki

II miejsce- Tymon Dzierżanowski, Sławice

III miejsce- Julia Krause, Narok

wyróżnienia: 1) Emilia Kaczmarek, Dobrzeń Wielki

                     2) Natalia Włodarczyk, Boguszyce

Uroczyste ogłoszenie wyników wraz z wręczeniem nagród i upominków odbyło się w serdecznej atmosferze w obecności całej społeczności szkolnej. Dyrektor Szkoły mgr Przemysław Gajos podziękował uczniom i ich opiekunom za udział w Konkursie, a także zaprosił wszystkich na przyszłoroczny konkurs i zachęcił do włączania się w odkrywanie twórczości św. Jana Pawła II.

Katechetka Teresa Wojciechowska

Galeria zdjęć


ME AND MY LIFE- INVENTIONS

W kwietniu w naszej szkole odbyła się kolejna edycja gminnego konkursu z języka angielskiego dla uczniów klas V-VI „ Me and my life”. W tym roku, uczniowie wykonywali projekt w formie książki, w którym opisywali historię wybranego wynalazku, swoje ulubione urządzenia, które ułatwiają pracę w domu oraz sporządzali listę urządzeń, które przydałyby się na bezludnej wyspie. Projekty uczniów, były wykonane na komputerze i ozdobione rysunkami. W tym roku w konkursie brali udział uczniowie z Naroka, Sławic, Dąbrowy i Chróściny. Prace uczniów oceniane były przez nauczycieli języków obcych, nauczyciela plastyki oraz dyrektora szkoły PSP w Naroku.

Oto wyniki:

I miejsce- Elżbieta Lach (PSP Sławice)

            Marta Angel (PSP Narok)

II - miejsce Paulina Kijowska (PSP Narok)

*Wyróżnienie

Małgorzata Cechowska (PSP Chróścina)

Kamila Borowicz (PSP Chróścina)

Karolina Nazim (PSP Chróścina)

Gratulujemy!

Agnieszka Chojnacka

Galeria zdjęć


Szanowni Państwo

Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców w zakresie zapewnienia opieki nad dziećmi w dniu 02.05.2016r. (poniedziałek), szkoła deklaruje możliwość zorganizowania opieki w w/w dniu.

W związku z koniecznością zaplanowania zajęć opiekuńczych w tym dniu, zainteresowanych rodziców prosimy o przekazanie informacji o potrzebie opieki do sekretariatu szkoły do dnia 28.04.2016 do godz. 15:00 lub wychowawcy klasy podczas zebrania z rodzicami w dniu 20.04.2016 r.


WODA TO ŻYCIE

Dzień eksperymentów, doświadczeń i pokazów z użyciem wody.

22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi. Obchody tego dnia mają na celu krzewienie kultury i postawy ekologicznej oraz uświadomienie wszystkim mieszkańcom naszego globu problemów związanych z ekologią. W naszej szkole obchodziliśmy to święto pod hasłem „Woda to Życie”, w które wprowadzili nas koledzy i koleżanki z klas V-VI. Był to dzień pełen eksperymentów, pokazów i doświadczeń przygotowany pod kierunkiem nauczyciela przyrody Pania Marie Sikorę.

Podstawowym celem programu było zaciekawienie uczniów zachodzącymi zjawiskami z użyciem w otaczającym ich świecie. Mali badacze mieli okazję przeprowadzać proste doświadczenia i eksperymenty oraz obserwacje. Stawiać hipotezy i sprawdzać ich prawdziwość. Chętnie i w skupieniu wykonali dużo eksperymentów wyjaśniających różne zjawiska chemiczne, fizyczne i biologiczne. Dzieci poznały między innymi . Sprawdziły jak powstaje deszcz oraz jakie przedmioty pływają po wodzie, a jakie w niej toną. Badały czy woda jest dobrym rozpuszczalnikiem dla innych związków chemicznych, które znamy na co dzień z kuchni, tworzyły zagadkowe płyny. Powstał też pienisty wulkan , oraz piękna hodowla kryształów. Poznały bardzo ciekawe doświadczenia, które poszerzyły zakres wiedzy oraz wzbogaciły ich wyobraźnię. Postawienie dzieci w roli badacza, eksperymentatora okazało się wspaniałą zabawą, dostarczając im wielu nowych doznań, wrażeń i radości a jednocześnie sprawiło, że uczyły się odkrywając to co nieznane a zarazem fascynujące.

M. Sikora

Galeria zdjęć


Gminny Konkurs Recytatorski w Języku Niemieckim

22 kwietnia 2016 roku Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Naroku była już XVIII raz organizatorem Gminnego Konkursu Poezji w Języku Niemieckim. Na początek dzieci z Publicznego Przedszkola im. Św. Franciszka z Asyżu wystąpiły w przedstawieniu "O biedronce" E. Carle uświetniając tę prestiżową imprezę aktorską grą oraz wspaniałymi rekwizytami zwierząt.

Biedronka” to historia o bardzo walecznej biedronce, która zaczepia inne zwierzęta, chcąc z nimi walczyć. Po czym, gdy tamte są gotowe do ataku, biedronka wykręca się mówiąc , że są za małe i ucieka. Dopiero kiedy oberwała porządnie wielorybim ogonem dostaje nauczkę i wraca z pokorą. Opowiadanie to uczy szacunku i poszanowania innych. Po przedstawieniu przedszkolaków przyszedł czas na recytację poezji. możliwość zaprezentowania swoich uzdolnień recytatorskich.

Do przesłuchań przystąpiło 18 uczestników , którzy przybyli pod opieką swoich nauczycieli języka niemieckiego ze szkół podstawowych oraz gimnazjów gminy Dabrowa. Recytatorzy rywalizowali w trzech kategoriach uczniów klas I- III , uczniów klasa IV-VI oraz gimnazjalistów. Prezentowali oni teksty poetów śląskich tworzących poezję w języku niemieckim od klasyki do współczesności. Ocenie podlegały kultura słowa, interpretacja, przekaz prezentowanych tekstów, dobór repertuaru oraz wrażenia artystyczne. Jury w składzie Maria Sikora, Gabriela Burczek, Anna Dudek wyłoniło laureatów konkursu, którzy z rąk dyrektora Pana Przemysła Gajosa oraz organizatora konkursu Pani Marii Sikory odebrali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

WYNIKI KONKURSU

Kategoria klas I-III Kategoria klas IV-VI Kategoria Gimnazjum
1. Martyna Mój PSP Sławice

2. Emilia Gaida PSP Narok

3. Karolina Starosta PSP Sławice

1. Elżbieta Lach PSP Sławice

2. Kinga Prudlik oraz Hanna Kotula PSP Sławice

3. Małgorzata Komor PSP Narok

1. Kamila Lach PG Żelazna

2. Agata Swora PG Żelazna

3. DominikaHalicka PG Żelazna

M. Sikora

Galeria zdjęć


Wizyta praktykantów z Niemiec

Na zaproszenie nauczyciela języka niemieckiego Pani Marii Sikory gościliśmy 4 kwietnia w naszej szkole 8 praktykantów studentów pedagogiki z Niemiec. Młodzi ludzie przybyli w obecności dr Małgorzaty Wysdak prezesa Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Opolu z którym mamy możliwość współpracować między innymi uczestnicząc w projektach i imprezach organizowanych przez tę instytucję. Goście zainteresowali się naszą szkołą ze względu na liczne sukcesy uczniów w zmaganiach z językiem niemieckim oraz udział w innowacyjnych projektach rozwijających wiadomości i umiejętności językowe.

Wizytujących przyjęli gościnie i oprowadzili po szkole Pani Maria Sikora oraz dyrektor szkoły Pan Przemysław Gajos.

                                                                 Samorząd Uczniowski

Galeria zdjęć


Egzamin Szóstoklasisty 2016

We wtorek 5 kwietnia uczniowie klasy szóstej pisali swój pierwszy w życiu ważny egzamin, który podsumowywał ich wiedzę zdobytą w szkole podstawowej. Wszyscy stawili się w szkole punktualnie, elegancko ubrani, nieco podekscytowani. Zadania z języka polskiego i matematyki znalazły się w pierwszej części sprawdzianu szóstoklasistów. Druga część egzaminu dotyczyła znajomości języka angielskiego. Przystąpienie do sprawdzianu szóstoklasisty to warunek ukończenia szkoły podstawowej ale na oficjalne wyniki uczniowie będą musieli poczekać do maja. Tegoroczni szóstoklasiści po raz ostatni piszą sprawdzian, bo od przyszłego roku będzie on zniesiony.

Wychowawca kl. VI

Galeria zdjęć


Prima Aprilis

W Prima Aprilis uczniowie naszej szkoły, poprzebierali się za różne śmieszne postacie oraz stworzenia. Cały dzień był wypełniony różnymi żartami i dowcipami. Po klasach i korytarzach rozbrzmiewały śmiechy, nie tylko uczniów ale, także nauczycieli. Na pewno ten dzień pozostanie niezapomnianym wspomnieniem.

Izabela Buhl

Galeria zdjęć


Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole

21 marca, jak co roku powitaliśmy "Panią Wiosnę". Ten radosny i wiosenny dzień rozpoczął się spotkaniem z panem leśniczym Tadeuszem Kotem, który opowiedział nam o zwiastunach wiosny. Wysłuchaliśmy odgłosów ptaków wprowadzających nas w radosny, wiosenny nastrój oraz poznaliśmy wiosenne rośliny. Następnie dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat zwierząt żyjących w Borach Niemodlińskich. Na koniec pan leśniczy przeczytał rymowankę o lutym. Po tej prelekcji przyszedł czas na "Talent Show", czyli pokaz zdolności i umiejętności uczniów naszej szkoły. Występy naszych kolegów były naprawdę udane i dobrze przez nich przygotowane. Witając wiosnę, świetnie się bawiliśmy.

Marta Angel i Izabela Buhl - uczennice PSP w Naroku

Galeria zdjęć


Szanowni Państwo

Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców w zakresie zapewnienia opieki nad dziećmi w okresie przerwy świątecznej tj. 24 i 25.03.2016 oraz 29.03.2016, szkoła deklaruje możliwość zorganizowania opieki w w/w dniach.

W związku z koniecznością zaplanowania zajęć opiekuńczych w tych dniach, zainteresowanych rodziców prosimy o przekazania informacji o potrzebie opieki w w/w dniach do sekretariatu szkoły do dnia 22.03.2016 do godz. 15:00 lub wychowawcy klasy podczas zebrania z rodzicami w dniu 16.03.2016 r.


REKRUTACJA - ogłoszenie o naborze do klasy I w roku szkolnym 2016/17


XV Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek w Naroku

Niecodziennym wydarzeniem był organizowany 15 stycznia br. XV Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Dzięki uprzejmości proboszcza parafii św. Floriana ks. W. Walusiaka, przegląd odbył się w przepięknej bożonarodzeniowej scenerii narockiego kościoła. Głównym celem konkursu, organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową w Naroku, jest podtrzymywanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek, a także innych utworów o tematyce bożonarodzeniowej.

W tym roku w przeglądzie wzięło udział 15 solistów i 6 zespołów w kategoriach kl. 1-3 i 4-6. Uczestnicy przyjechali z terenu gminy Dąbrowa oraz z gmin ościennych i Opola. Komisja powołana przez organizatorów doceniła trud i pracę uczestników oraz opiekunów włożone w przygotowanie do konkursu. Podkreśliła wysoki poziom prezentowanych utworów, zróżnicowany repertuar, ciekawe interpretacje. Jurorzy w szczególności docenili tych wykonawców, którzy śpiewali na tle samodzielnie wykonywanego akompaniamentu. Po burzliwych obradach jury ogłosiło następujące wyniki klasyfikacji:

kat. soliści kl. 1-3

I m. -Joanna Leszczyńska PSP Narok

II m. - Jakub Pawletta PSP Sławice

III m. - Dominika Larska PSP Opole nr 7

wyróżnienie – Emilia Sosnowska ZS Chróścice

kat. soliści kl. 4-6

I m. - Paulina Kijowska PSP Narok

II m. - Hanna Kotula PSP Sławice

III m. - Zofia Dziuba ZS Chróścice

wyróżnienie – Kamila Borowicz ZS Chróścina

kat. zespoły kl.1-3

I m. - ZS Chróścice

II m. PSP Sławice

kat. zespoły kl. 4-6

I m. - ZS Chróscice

II m. - PSP Narok

III m. ZSP Boguszyce

III m. PSP Sławice

Publiczna Szkoła Podstawowa w Naroku serdecznie dziękuje zaproszonym gościom za przybycie i gorący aplauz dla wszystkich uczestników.Dziękujemy przedstawicielom Rady Rodziców, którzy zapewnili sprawną obsługę konkursu i jury w składzie:Aurelia Wenzel, Barbara Ebisch i Hubert Labusga, za poświęcony czas oraz miejscowym przedszkolakom za stworzenie znakomitej atmosfery podczas konkursu. Szczególne podziękowanie, kierujemy także do licznych sponsorów, dzięki którym wykonawcy otrzymali cenne nagrody. Tegoroczny konkurs dobiegł końca w znakomitej atmosferze. Mamy nadzieję, że w równie dobrej spotkamy się za rok.

                                                                       Małgorzata Litwiniec

Galeria zdjęć


List Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi.

List dostępny jest pod linkiem: http://brpd.gov.pl/list-do-dzieci-i-mlodziezy-w-zwiazku-ze-zblizajacymi-sie-feriami-zimowymi


Pójdźmy do Betlejem

Największym i najpiękniejszym przeżyciem w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Naroku jest Spotkanie Opłatkowe organizowane przez uczniów klasy szóstej, ich rodziców i wychowawcę. Tego typu spotkania należą do wieloletniej tradycji szkoły i wymagają wielkiego zaangażowania uczniów. Również tym razem szóstoklasiści wraz z rodzicami włożyli ogromny wkład i serce w organizację uroczystości. Uczniowie bardzo starannie przygotowali się na to spotkanie wykonując pod okiem wychowawczyni przepiękne zaproszenia, pamiątkowe upominki, wyjątkową dekorację oraz inscenizację własnego scenariusza jasełek zatytułowanych „ Pójdźmy do Betlejem”.

18 grudnia wieczorną porą na uroczystość przybyli licznie zaproszeni goście wspierający szkołę , nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi placówki. Między innymi Wójt Gminy Marek Leja z Małżonką. Wszystkich bardzo serdecznie przywitał Pan Dyrektor Przemysław Gajos życząc spokojnych i radosnych Świąt , zaś gospodyni tegorocznej uroczystości Pani Maria Sikora podziękowała za przyjęcie zaproszenia i życzyła wielu wrażeń, takich, które na długo pozostaną w pamięci i w sercu. W bożonarodzeniowy nastrój gości wprowadził występ uczniów mówiący o tym, że „Betlejem jest blisko i każdego dnia możesz do niego dojść – jeśli tylko chcesz” Zaś postać diabełka przypomniała, że w Boże Narodzenie, każdy może ogrzać się ciepłem bożej miłości. Wspaniałe występy aktorskie, przepiękne stroje oraz gra światła ubogacone zostały wspólnie śpiewanymi kolędami przygotowanymi przez nauczyciela muzyki Panią Małgorzatę Litwiniec.

Spotkanie opłatkowe stało się okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia do wspólnego kolędowania, połamania się opłatkiem symbolem zgody i przebaczania oraz złożenia sobie życzeń na zbliżające się Święta i nadchodzący Nowy Rok. Biesiadę uświetniły smaczne potrawy wigilijne i pyszne domowe wypieki przygotowane przez rodziców uczniów klasy VI.

   Maria Sikora

Galeria zdjęć


Realizacja projektu „ Tradycje adwentowe w Naroku są ciągle żywe” w PSP im. Jana Pawła w Naroku

Czas adwentu jest okresem wyjątkowym i niepowtarzalnym. „Adwent to czas ; naszych myśli, naszych słów, naszych czynów, naszego życia.” Adwent przypomina nam, że sensem chrześcijańskiej nadziei jest wierne oczekiwanie, gotowość do działania i radosne otwarcie się na spotkanie z Panem.

W okresie przedświątecznym w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II realizowany był kolejny już projekt finansowany przez  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec oraz Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Niemców w Opolu, a zatytułowany „ Tradycje adwentowe w Naroku są ciągle żywe” (Adventsbräuche sind in Narok lebendig).

Projekt realizowany był w ramach współpracy z Mniejszością Niemiecką w Naroku oraz programu innowacyjnego „ Ta ziemia od innych droższa” dotyczącego nauczania regionalnego w miejscowej szkole, a jego autorem i koordynatorem była nauczycielka języka niemieckiego Pani Maria Sikora.

Celem projektu były zajęcia warsztatowe związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Uczestnicy projektu mieli okazję nauczyć się wykonywania drobnych upominków, ozdób oraz kartek świątecznych z wykorzystywaniem różnych technik plastycznych. Mogli wykazać się kreatywnością i pomysłowością mając do dyspozycji przeróżne materiały. Szczególną atrakcją było pieczenie i ozdabianie pierników i ciasteczek.

Część wykonanych ozdób wraz z przepysznymi pierniczkami i życzenia świątecznymi uczniowie przekazali członkom Mniejszości Niemieckiej w Naroku.

Maria Sikora

Galeria zdjęć


Spotkanie z Mikołajem w świetlicy wiejskiej

W niedzielę 6 grudnia w świetlicy wiejskiej w Naroku odbyło się zorganizowane przez Radę Sołecką oraz wszystkie działające w Naroku organizacje spotkanie z Mikołajem. Prawie setka dzieci zostało obdarowanych paczkami pełnymi przepysznych słodkości. Uczniowie naszej szkoły umili tę wspaniałą uroczystość występem artystycznym w języku polski przedstawieniem„ O dobrym Mikołaju” przygotowanym przez Panią Małgorzatę Kolanko oraz w języku niemiecki w „ Bożonarodzeniowej ciastkarni” aranżacji Pani Marii Sikory.

Galeria zdjęć

Maria Sikora


MIKOŁAJ W SZKOLE

 

W dniu 4. 12. 2015 naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj. Wszyscy uczniowie już od rana nie mogli doczekać się tego niezwykłego spotkania. W towarzystwie gwiazdki i elfa św. Mikołaj pojawił się w szkole jeszcze przed południem. Z okazji tych szczególnych odwiedzin, uczniowie klasy V przebrani za elfy, gwiazdki i aniołki przygotowali przedstawienie. Następnie, uczniowie klasy IV razem z panią Mariolą Sikorą zakończyli występ piosenką w języku niemieckim.

Dziękujemy bardzo Mikołajowi za prezenty i ciepłe słowa.

A.Chojnacka i M. Kolanko

Galeria zdjęć


SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

W dniu 25. 11. 2015r odbył się szkolny konkurs ortograficzny z języka angielskiego dla klas III-VI. Oto wyniki:

1. Julia Krause kl. V

2. Izabela Buhl kl. V

3. Małgorzata Komor kl. V

Najlepszy wynik wśród najmłodszych uczestników konkursu, zdobył Jakub Krupnicki z kl. III

GRATULUJEMY!!!

A.Chojnacka


Uczniowie zakwalifikowani do etapu gminnego

wojewódzkich konkursów przedmiotowych 2015/ 2016

Przedmiot Imię i nazwisko ucznia
Język polski Marta Angel
Matematyka Marta Angel
Język angielski Marta Angel
Język niemiecki Marta Angel
Przyroda Izabela Buhl

Julia Krause


Święty Marcin uczy nas dobroci

11 listopada wspominaliśmy w Naroku św. Marcina biskupa z Tours, założyciela pierwszych klasztorów w Kościele zachodnim, mnicha a w młodości żołnierza. Św. Marcin przedstawiany jest w ikonografii jako rycerz oddający pół płaszcza żebrakowi. Jest pierwszym świętym Kościoła zachodniego spoza grona męczenników.

Punktualnie o godzinie 17. 00 w kościele pw. Św. Floriana w Naroku rozpoczęliśmy obchody upamiętniające postać św. Marcina. Od wielu lat uroczystość ta jest okazją do przypomnienia o dobroci i niesieniu pomocy potrzebującym.

Scenka rodzajowa pt: „Lekcja o dobroci” w wykonaniu uczniów klasy V PSP im. Jana Pawła II w Naroku stanowiła krótką refleksję nad istotą dobroci i potrzebą jej okazywania w dzisiejszych czasach. Dowiedzieliśmy się, że każdy może być dobrym. „W życiu bowiem nie jest takie ważne, czy będziesz lekarzem, tancerką, strażakiem czy fryzjerką. Najważniejsze jest…. by być dobrym człowiekiem, wrażliwym na potrzeby drugiego. Człowiekiem, który potrafi dzielić się z innym tym co ma, choć czasem sam ma niewiele. Tak jak św. Marcin”. Po odegraniu scenki o dobroci św. Marcina wykonano piosenkę sławiącą tych, którzy okazują miłosierdzie.

Nikogo nie trzeba było też zachęcać do skosztowania marcińskiego rogala. Ich dwa pełne kosze zostały pobłogosławione na nabożeństwie przez księdza proboszcza Witolda Walusiaka. Po poczęstunku ulicami wsi odbył się przemarsz około 150 uczestników tradycyjnego korowodu, mieszkańców Naroka, Niewodnik i Skarbiszowa, z towarzyszeniem żywej muzyki. Pochód tworzyły dzieci z „lampionami św. Marcina”, którym przewodniczył rycerz ubrany w rzymski hełm i purpurowy płaszcz, mający przypominać żołnierza Marcina i jego dobre czyny. Marcin prowadził pochód do „ogniska św. Marcina”, przygotowanego na boisku szkolnym przez strażaków. Można było samodzielnie upiec sobie kiełbaskę, zaśpiewać piosenkę biesiadną i ogrzać się gorącą herbatą.

Organizatorzy dziękują wszystkim mieszkańcom i organizacjom lokalnym za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.


WOJEWÓDZKIE NIEMIECKOJĘZYCZNE KONFRONTACJE TEATRALNE

23 października w gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowie Opolskim odbyły się IV Wojewódzkie Niemieckojęzyczne Konfrontacje Teatralne . Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II przyjęła zaproszenie do konkursu i zadebiutowała sztuką „ Das versunkene Schloss in Narok. Jest to legenda mówiąca o bardzo krnąbrnej i wybrednej księżniczce, która zażyczyła sobie na swoje 18 – te urodziny buty wykonane z chleba. I na dodatek postanowiła w nich zatańczyć na balu, który miał się odbyć w wielki piątek. Legenda kończy się tragicznie, podczas , gdy księżniczka tańczyła w swoich wymarzonych butach na stole , przy którym biesiadowali zaproszeni goście, zamek zapadł się pod ziemię. Do dzisiaj widoczne jest to miejsce przy wjeździe do Naroka , przypominające o tajemniczym zdarzeniu. Sztuka, której scenariusz przygotowała razem z uczniami opiekunka Koła Regionalnego pani Maria Sikora, wprowadziła widzów w prawdziwie baśniowy i dworski klimat. Uczy szacunku do chleba oraz poszanowania tradycji i zasad chrześcijańskich. Artyści wystąpili w przepięknych strojach na tle oryginalnej zamkowej dekoracji. Zagrali dowcipnie, ale zarazem dostojnie, płynnie posługując się językiem niemiecki. Było to wspaniałe doświadczenie dla młodych aktorów, którzy po raz pierwszy zagrali w światłach reflektorów oraz przeżyli niesamowitą podróż przez niezwykły świat baśni i legend śląskich. Konfrontacjom teatralnym towarzyszyły dodatkowe atrakcje w formie warsztatów teatralnych, gier i zabaw.

Maria Sikora

nauczyciel j. niemieckiego


JĘZYK ANGIELSKI TO NIE TYLKO NAUKA ALE TEŻ ZABAWA !

W październiku w naszej szkole podczas dodatkowych lekcji języka angielskiego uczniowie brali udział w różnych grach i zabawach typowych dla amerykańskiego święta Halloween. Uczniom najbardziej podobało się ,,apple bobbing'', zabawa polegająca na wyciąganiu jabłek z wody bez użycia rąk, wykonanie lampionów z dyni oraz zawody na najstraszniejszą mumię.

A. Chojnacka


PRZYTULISKO ,,PRZYTUL PSISKO''

Nasza szkoła już od kilku lat wspiera przytulisko dla zwierząt w Brzegu, również i w tym roku zwierzęta mogły liczyć na pomoc ze strony naszych uczniów. Przez cały październik, dzieci przynosiły karmę i koce dla bezdomnych zwierząt.

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom za udział w akcji ,,Piesek" !

A. Chojnacka


 

Dzień Edukacji Narodowej

„ Bo nauczyciel jest kapitanem,

co na okręcie dookoła świata,

płynie z nami przez szkolne lata”

Dzień Edukacji Narodowej to święto, które sięga daleko do historii. Upamiętnia ono rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej powstałej w 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Potocznie dzień ten nazywany Dniem Nauczyciela jest świętem całej społeczności szkolnej. Właśnie tego dnia uczniowie dziękują nauczycielom za trud wniesiony w ich rozwój i wychowanie oraz za życzliwość i wielkie serce.

 14 października na uroczystej akademii uczniowie przygotowani przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego Panią Mariolę Sikorę przedstawili inscenizację, w której aktywnie brali udział również nauczyciele, wykonując różnorodne zadania. Po wspólnej udanej zabawie uczniowie wręczyli wszystkim świętującym własnoręcznie wykonane podarunki, a Pan Dyrektor Przemysław Gajos przekazał życzenia nauczycielom, pracownikom obsługi oraz zaproszonym na uroczystość emerytowanym pracownikom szkoły. Nie zabrakło również życzeń, kwiatów oraz smacznego poczęstunku od Rady Rodziców.

M. Sikora

Galeria zdjęć


 

V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

25.09.2015 r. uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji na korytarzu szkolnym powstała gazetka, a w klasach III- VI uczniowie poddawani byli egzaminowi ze znajomości tabliczki mnożenia. Podczas wspólnej zabawy układali też puzzle, odgadywali rebusy, grali, wykorzystywali programy komputerowe. Kulminacyjnym punktem dnia było przyznanie tytułu Szkolnego Mistrza Tabliczki Mnożenia, aż siedemnastu uczniom. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i drobne upominki.

B. Angel

Galeria zdjęć


Narockie dożynki

Galeria zdjęć


 

Witaj szkoło, żegnajcie wakacje!

         Po uroczystej mszy św. w kościele pod wezwaniem św. Floriana przeszliśmy z pocztem sztandarowym na boisko szkolne. Tam oficjalnego otwarcia nowego roku szkolnego dokonał  dyrektor szkoły pan Przemysław Gajos. W swoim przemówieniu przypomniał sukcesy minionego roku szkolnego, zwracając szczególną uwagę na wysoki wynik sprawdzianu uczniów klasy szóstej. Mówił o zadaniach i wyzwaniach jakie czekają nas w nowym roku szkolnym. Podkreślił również, że są to szczególnie ważne chwile dla pierwszoklasistów, którzy po raz pierwszy przekraczają próg naszej szkoły, pełni, mimo lekkich obaw ,nadziei na sukces i radosnych marzeń. Następnie nasi nowi koledzy otrzymali pełne słodyczy rogi obfitości, aby pierwszy września był mile wspominanym dniem w ich życiu. Życząc wszystkim pomyślnego roku szkolnego, podkreślił, że nauczanie i uczenie powinno wiązać się z radością poznawania świata, bowiem szkoła nie może kojarzyć się z czymś przykrym, ale z miejscem przyjemnego obowiązku a takim miejscem stara się być nasza szkoła .Szkoła bezpieczna i otwarta dla społeczności lokalnej. 

Na zakończenie pan dyrektor przekazał życzenia od władz oświatowych i przypomniał, że 1 września to rocznica wybuchu najokrutniejszej w dziejach świata wojny-II wojny światowej, która rozpoczęła się w 1939 roku i trwała do roku 1945.

Galeria zdjęć


 
 
 

STRONA GŁÓWNA